Program Committee

  • Andrea Espinoza, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Carlos Monardes, Universidad Católica del Norte, Chile
  • Daniel Rossit, Universidad Nacional del Sur, Argentina.
  • Eduardo Moreno, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile.
  • Eduardo Álvarez-Miranda, Universidad de Talca, Chile.
  • Elias Olivares, Universidad Panamericana, México.
  • Fernando Paredes, Universidad Diego Portales, Chile.
  • Gonzalo Muñoz, Universidad de O’Higgins, Chile.
  • Gustavo Gática, Universidad Andres Bello, Chile.
  • Héctor Cancela, Universidad de la República, Uruguay.
  • Jaime Bustos, Universidad de la Frontera, Chile.
  • Jairo Montoya, Universidad de La Sabana, Colombia.
  • Jordi Pereira, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile.
  • Lorena Pradenas, Universidad de Concepción, Chile.
  • Marcus Ritt, Universidade Federal de Rio Grande do Sul, Brasil.
  • Mario Ramos, Universidad del Bio-Bio, Chile.
  • Mario Velez, Universidad EAFIT, Colombia.
  • Martin Solar, Universidad Austral de Chile, Chile.
  • Miguel Alfaro, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Óscar C. Vásquez, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Paul Bosch, Universidad del Desarrollo, Chile.
  • Pedro Pineyro, Universidad de la República, Uruguay.
  • Richard Weber, Universidad de Chile, Chile.
  • Roger Ríos, Universidad Autónima de Nuevo León, México.
  • Rosa González, Universidad de los Andes, Chile.
  • Sandra Bautista, Universidad Central, Colombia.
  • Sebastián Maldonado, Universidad de los Andes, Chile.
  • Sebastián Urrutia, Universidade Federal de Minas Gerais, Brasil.
  • Víctor Albornoz, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile.
  • Víctor Parada, Universidad de Santiago de Chile, Chile.

ICHIO Board

  • Víctor Albornoz, Universidad Técnica Federico Santa María, President.
  • Víctor Parada, Universidad de Santiago de Chile, 1st Vice-president.
  • Alejandro Mac Cawley, Pontificia Universidad Católica de Chile, 2nd Vice-president.
  • Hanns de la Fuente Mella, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Executive Director.
  • Rosa González, Universidad de los Andes, Secretary.
  • Cecilia Montt, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Treasury.
  • Sebastián Maldonado, Universidad de los Andes, Past President

Local Organizers

  • Andrea Espinoza, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Astrid Oddershede, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Daniel Gálvez, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Francisco Jara-Moroni, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Guido Lagos, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Jorge Bravo, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Jorge Zamorano-Ford, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Juan Sepúlveda Salas, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Juan Sepúlveda Rojas, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Luis Quezada, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Miguel Alfaro, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Pedro Palominos, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Luis Osorio-Valenzuela, Universidad de Santiago de Chile, Chile.
  • Óscar C. Vásquez, Universidad de Santiago de Chile, Chile (Chair).

Bitnami